Přehledně: Čemu se budeme v článku věnovat?
Vlastní a cizí zdroje
Pro financování podniku je často potřeba více peněz, než máte aktuálně k dispozici. Je normální, že vaše „cash flow“, neboli výše volných finančních zdrojů, kolísá podle situace na trhu, podle ročního období nebo dokonce v závislosti na splatnosti faktur. Pokud potřebujete peníze na provoz (například v předvánoční sezóně) nebo dlouhodobější investici (třeba na stavbu), vyplatí se nečekat na vlastní zdroje, ale poohlédnout se po výhodném financování odjinud. Půjčit si v pravou chvíli peníze s výhodným úrokem je jistě výhodnější, než se vzdát zisků plynoucích z potřebného navýšení kapacit nebo dalšího rozvoje podniku.
Krátkodobé vs. dlouhodobé financování
Za krátkodobé financování se obyčejně považuje využití prostředků během jednoho roku. Období delší než 1 rok standardně označujeme jako dlouhodobé financování. V případě, že máte vlastní zdroje, není dál co řešit. Pokud zůstaneme u využití cizích zdrojů peněz, souvisí s dobou nutného financování i rozdíl mezi provozním (krátkodobým) a investičním (dlouhodobým) úvěrem. Někdy se také mluví o běžném financování, které slouží k pokrývání běžného provozu, a mimořádném financování. To je z principu určeno spíše k rozvoji, tedy investicím. Principiálně jde ale o totéž.
Další důvody, proč se vyplatí úvěr na podnikání?
Kromě toho, že díky financování z cizích zdrojů získáte prostředky přesně ve chvíli, kdy je potřebujete, mají půjčené peníze i další výhody:
Shrnutí:
Na co se hodí provozní úvěr?
Už podle názvu pomáhá podnikatelům s financováním běžného provozu firmy. Díky tomu, že jde obvykle zařídit bez složité administrativy a jeho varianty jsou hodně flexibilní, jde o velmi oblíbený způsob financování podniku. Ať už k navýšení kapitálu – když je potřeba doplnit skladové zásoby, využít limitované akce na materiál, nebo k jeho dorovnání – při klasickém sezónním poklesu příjmů či nečekané jednorázové platbě. Většinou ani není třeba uvádět účel úvěru a do určité výše nepotřebujete ani extra ručení. Než abyste odkládali výplaty zaměstnancům, jistě bude lepší využít rychlé cizí finance.
Jaké jsou nejběžnější typy provozních úvěrů?
Na co se hodí investiční úvěr?
Když se v byznysovém prostředí řekne podnikatelský úvěr nebo úvěr na podnikání, většinou je tím myšlen právě investiční úvěr. Na rozdíl od flexibilního provozního úvěru je investiční financování hlavně dlouhodobé a také bývá vázáno k určitému záměru – rozšíření podniku, nová pobočka nebo třeba expanze do zahraničí. Záměr musíte bance sdělit už při žádosti a poté se ho také držet, jinak můžete o možnost čerpání finančních prostředků přijít. U investičních úvěrů se také nejspíš neobejdete bez ručení, protože jde o výrazně vyšší částky než v případě provozních úvěrů. Z toho logicky plyne, že ani vyřízení nebývá ze dne na den.
Jaké jsou nejběžnější typy investičních úvěrů?
Shrnutí:
Co jsou to P2P nebo crowdfundingové úvěry?
Stále oblíbenější formou firemního financování jsou také alternativní způsoby, zejména tzv. peníze od lidí / půjčka od lidí (P2P pochází z anglického peer-to-peer, neboli půjčky mezi lidmi, firmami apod.). Neznamená to nejistou půjčku od nebankovní instituce, protože stejně jako ve světě i v Česku stojí za nejznámějšími finančními portály zavedené bankovní domy, které podporují rozvoj využívání moderních technologií přes fintech startupy. Typickými příklady jsou spolupráce Zonky a PPF v oblasti spotřebitelských úvěrů nebo zmíněná dvojice Nafirmy.cz a J&T Banky v sektoru financování podniků.
Jak P2P půjčky pro firmy fungují?
Proč je výhodné financování přes Nafirmy.cz?
Půjčka od lidí prostřednictví portálu Nafirmy.cz se záštitou renomované J&T Bank vychází momentálně jako ideální kombinace bezpečných bankovních úvěrů a moderních způsobů výhodnějšího financování podnikání.
Shrnutí:
Telefon: +420 737 204 077
Po – Pá: 9:00 – 17:00
E-mail: info@nafirmy.cz
©2024 ROIER Invest, s.r.o. | All rights reserved.
ROIER Invest, s.r.o., VŠE xPORT Business Accelerator, Jeseniova 2769, 130 00 Praha 3, IČO 17780977