Tržiště
Pro firmy & OSVČ
|
|
|
|

Jak nejlépe investovat peníze. Od akcií a zlata přes NFT po místní podnikatele

20. dubna 2022

Autor: Vít Vavřinec

5 min. čtení
Pro investory
„Chci investovat, ale nevím, jak začít.“ To slýcháme docela často. Taky přemýšlíte, jak nejlépe investovat peníze – respektive do čeho investovat, aby se vám to vyplatilo? A jak v tom figuruje inflace? Náš spoluzakladatel Vítek pro vás sepsal malý úvod do investování pro začátečníky.

Většina lidí investuje kvůli zhodnocení peněz. Ale to neznamená, že na to jdou všichni stejně. Někdo investuje – nebo spíše spekuluje – tak, aby mu z toho kápl co nejrychlejší zisk. Jiní naopak investují tak, aby jejich úspory rostly v delším časovém horizontu.


Aby si na vás inflace nepřišla

Právě takové obezřetné a diverzifikované investování je jednou z nejlepších zbraní proti inflaci, která se každoročně pohybuje okolo 2 až 3 %, ale například letos je v Česku na pomezí 12 % a zatím to nevypadá, že by zpomalovala. Investice vám pomůžou, aby vaše peníze na účtu v bance nebo hotovost neztrácely na hodnotě.

Otázkou tedy zůstává, kam investovat. Mnoho zkušených investorů doporučuje kombinovat různé investice, mezi kterými mohou být například nemovitosti, akciové tituly, dluhopisy, podílové fondy, zlato, umění nebo kryptoměny.


Takže kam investovat?

Pokud přemýšlíte, jak nejlépe investovat peníze, můžete se inspirovat třeba na Rozbitém prasátku. Pokud vás zajímají novinky ze světa investic, doporučuji odebírat newsletter od Hospodářských novin nebo newsletter Portu. Server Seeking Alpha zase nabízí konkrétní detailní analýzy akciového trhu. Ale nejdřív se podívejte na náš přehled investičních nástrojů.


1. Nemovitosti

Ceny nemovitostí stabilně rostou. A to se netýká pouze rezidenčních nemovitostí k pronajímání, ale i rekreačních a průmyslových nemovitostí, jako jsou skladové prostory či logistické parky. Nevýhodou je, že takové investice mohou být pro začátek finančně i časově náročné. Pokud chcete nejprve investovat nižší částky, můžete zkusit alternativu – nemovitostní fondy. Fond vám investice zprostředkuje a vy nebudete muset řešit aktivní správu nemovitosti.


2. Akcie

Ukazuje se, že akcie jsou jednou z nejvíce výdělečných forem investování. S tím je ale spojené i zvýšené riziko. Než se pro některou společnost rozhodnete, je nutné si předem udělat precizní analýzu. Alternativou mohou být takzvané ETF fondy neboli exchange trade funds (veřejně obchodované fondy), které obsahují až stovky akciových titulů z různých oblastí. To zajistí dostatečné rozložení rizika – na rozdíl od investice do konkrétní společnosti. Například když chcete koupit akcie Googlu, můžete si vybrat ETF S&P 500, který v sobě obsahuje 500 největších firem a Google je v něm obsažen z 2,2 %. Tím se právě riziko rozkládá a dochází k větší diverzifikaci.

Do ETF fondů je lepší investovat pravidelně stejnou částku. Tím zase snížíte riziko z hlediska časování trhu. Investujete v dlouhém časovém horizontu a je jedno, jestli je cena akcií nízká, nebo vysoká, protože akciový trh dlouhodobě roste.


3. Krypto a NFT

V dnešní době se čím dál více lidí zajímá o investování do kryptoměn a nově také do NFT. NFT neboli non-fungible token, jednodušeji nezaměnitelný doklad o vlastnictví nějaké digitální položky, je poměrně nový druh digitálního vlastnictví, a tedy i možného investičního aktiva. Do roku 2020 se NFT téměř neobchodovaly. Ovšem od té doby se tyto investice v některých případech zhodnotily o stovky, nebo i tisíce procent. Je s nimi ale spojené daleko vyšší riziko než s předešlými investičními nástroji. U této formy investice se doporučuje investovat v jednotkách procent z celkové sumy vašeho investorského portfolia.


4. Zlato a další komodity

Zlato a komodity obecně jsou spíše konzervativní složkou portfolia. A právě zlato zažívá růst, když na trzích panuje nejistota. Výhodou zlata je, že svou hodnotu uchovává po staletí, na druhou stranu negeneruje žádný nový užitek nebo produkt. I když se do něj dnes dá investovat i virtuálně, zlato se doporučuje držet fyzicky, a to opět v řádu jednotek procent portfolia.


5. Investice do firem: nový způsob, jak zhodnotit peníze

Možností je samozřejmě ještě víc. Tak třeba na našem investičním tržišti můžete investovat do prověřených českých firem. Jde o takzvaný peer-to-business model a funguje to jednoduše. Firma se zaregistruje, my se postaráme o detailní finanční analýzu a pak její projekt na tržišti představíme drobným investorům. Třeba i vám. Podle toho, jak je projekt rizikový, vám nabídneme zhodnocení v průměru 8,5 % p.a.

Investování s Nafirmy.cz je jednoduché, bezpečné a správu i rizikové posouzení investice zajišťujeme my. Vy nemusíte dělat nic navíc. Peníze se vám zhodnocují po celou dobu, kdy firma splácí úvěr. Formu peer-to-business bych vám doporučil jako doplněk investičního portfolia, díky kterému si ho zase o něco rozšíříte. A navíc budete mít jistotu, že podporujete české podnikatele a rozvoj firem, které jste si sami vybrali.


Takže do čeho investovat? Nejlépe do všeho!

Každé investorské portfolio by se mělo skládat z více investičních nástrojů. Nejlépe ze všech, které jsme tu popsali. Jakou vahou budou jednotlivé položky v porfoliu zastoupeny? To záleží na vaší averzi k riziku – tedy sklonu vyhýbat se rizikovým aktivitám, který se u jednotlivých investorů liší. Investor, který se rizika tolik nebojí a nevadí mu, že jeho investice může být chvíli i záporná, nejspíš upřednostní většinu portfolia držet v akciích. Naopak konzervativní investor by většinu portfolia držel v nemovitostech nebo zlatě.

Obecně lze ale říci, že nejlepší investice je do sebe sama, do vlastního rozvoje a vzdělávání. Návratnost je nedocenitelná. A hlavně – ať už se ve světě i na akciovém trhu stane cokoli, vzdělání a zkušenosti vám nikdo nevezme.Telefon: +420 737 204 077
Po – Pá: 9:00 – 17:00

E-mail: info@nafirmy.cz

© 2022 CreativeDock Finance s.r.o.

Ochrana soukromí

Pro firmy & OSVČ
Pro Investory
Odběr novinek

Vytvořil CreativeDock Finance s.r.o., Letenské sady 1500/80, Holešovice, 170 00 Praha 7, IČO 07190573, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze pod číslem C 296283